Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
Ara:      [ ö ç ı İ ğ ş Ş ü ] 
Bilim adamları, dalgaların en yıkıcısı tsunamileri inceliyor ve insanları olabildiğince erken uyarmaya çabalıyorlar.
Parapsikoloji alanı dönüm noktasında.
Hemen her gün, birbiriyle çelişkili yeni bilimsel iddialarla karşılaşıyoruz. Kesinliği kanıtlanamayacak tahminlere ne derece güvenebiliriz?
Uçak ya da deniz kazaları gibi büyük felaketlerin ardından dünyanın en hüzünlü işi başlıyor...
Richard Dawkins, 1976'da yayımlanan "Gen Bencildir" adlı kitabında evrimin itici gücünün genler olduğunu açıkladı.
Aşka kadın hükmeder sözü artık sıradan bir ifade değil. Hayvanlar aleminde olduğu gibi insanlar aleminde de eş seçiminde dişiler daha aktif. Peki kadınların erkek seçerken dikkat ettiği kriterler neler? Kadınların daha kolay orgazm olmasını sağlayan bölgeler var mı? Kadınların da erkekler gibi boşalabildiği doğru mu? Kadınlar için cinsel haz neyi ifade ediyor? Bilim, kadın anatomisinin bilinmeyen yönlerini ortaya çıkardıkça, cinsel yaşamına ilişkin şifreleri de bir bir çözüyor.
38 kişinin katili Dr. Harold Shipman, Nazi "Ölüm Meleği" Josef Mengel, savaş suçlusu psikiyatrist Dr. Rodovan Karadzic ve tarihteki diğer örnekler.
Her geçen gün daha çok aile, çocuklarının yeteneklerini okul öncesi yaşta keşfetmek ve çocuklarını bu doğrultuda yönlendirmek istiyor.
Stephen Hawking, yeni bulgularıyla, içinde eşizlerimizin bulunduğu fantastik bir "hiper uzay"ın kapılarını açıyor.
Yaşamımızda çoktan önemli bir yere sahip oldu bile. Hassas ışınlar, süper marketlerde ürün fiyatlarını, CD'lerden müziği, DVD'lerden de filmleri okuyor.
Asteroit ve kuyrukluyıldızlar, zaman zaman gelip dünyamızı yokladılar.
Elektron spinini kullanarak işleyen mikroelektronik aygıtlar, hızla gelişen milyarlarca dolarlık bir endüstri yaratıyor. Ve kuvantum mikroçiplerinin geliştirilmesine yol açacak gibi görünüyor.
Rüyaların anlamı ve neden görüldüğü tarih boyunca merak edilmiş konular. Son araştırmalar, rüyaların, canlıların günlük deneyimleriyle geçmişteki bilgilerini güncelledikleri gecelik kayıtlar olabileceğini gösteriyor. Bu güncellemeler sayesinde canlılar, hayatta kalma stratejilerini belirliyorlar.
Bilim dünyası, hücrelerin işlevini daha iyi kavrayabilmek ve hastalıklara daha hedef odaklı tedaviler uygulayabilmek için proteinlerin yapısı ve işleyişini çözümlemeye çalışıyor.
Yankı olmasaydı yarasa kesinlikle yaşayamazdı. İnsan, yarasayı gözlemleyerek, yansıyan ses dalgalarını kendi amaçları doğrultusunda kullanmayı öğrendi.
Einstein, uzay-zamanda yayılan dalgacıklar öngörmüştü, ama onları fark edemiyorduk. Dev detektörler sayesinde, artık onları yakalayıp evrenin gizemlerini aydınlatabileceğiz.
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar