FOCUS ONLINE
http://www.focusdergisi.com.tr/prizma/00554/
Çevre
Plastik torba tehdidine son

İngiliz Co-op mağazaları zinciri, bundan böyle müşterilerine biyolojik açıdan yüzde yüz çürüyen plastik torbalarla hizmet verecek.

Bu torbaların çevreyi kirletmeden 18 ay sonunda tamamen çürüdüğü iddia ediliyor. Torbaları, Co-op mağazaları için İngiliz plastik şirketi "Symphony Plastics" tarafından üretiyor. Şirket üretim aşaması sırasında, plastiğin ana hammaddesi polietilenin içine metalik iyon enjekte ediyor. Bu metal, plastiğin uzun molekül zincirlerini kırıyor, böylece ağırlığını ciddi biçimde azaltıyor. Çapları küçülen moleküller, daha sonra mikroorganizmalar tarafından daha kolay tüketiliyorlar. Enjekte edilen iyon miktarı ne kadar fazla olursa, plastiğin çürüme süresi o kadar kısalıyor. Ancak plastiğin çürürken doğaya verdiği tahribat konusundaki tartışmalar henüz bitmiş değil.

[ Anasayfa Bize Ulaşın Künye Copyright İş Fırsatları ]
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
Bu bir Doğan Burda Digital servisidir.